عنوان : مصرف لبنیات و ویتامینD در دوران یائسگی فراموش نشود
زير عنوان : مرکز تحقیقات منوپوز و آندروپوز
کد خبر : ۶۰۵۶۴
تاريخ :
 ۱۳۹۵/۱۲/۲۱ 
ساعت : ۱۱:۵۳:۳۲

مصرف لبنیات و ویتامینD در دوران یائسگی فراموش نشود


یک متخصص زنان با بیان اینکه از مهم‌ترین مشکلات دوران یائسگی پوکی استخوان است، گفت: از آنجا که در این دوران کاهش میزان هورمون استروژن سبب کاهش جذب کلسیم می‌شود، مصرف کافی شیر و لبنیات و ویتامینD برای جذب کلسیم توصیه می‌شود.

زهره خزاعی در گفت‌وگو با خبرنگار«سلامت» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) - منطقه خراسان جنوبی، با اشاره به اینکه یائسگی یکی از مراحل طبیعی زندگی زنان است، گفت: این مرحله از زندگی معمولا در حدود سن ۴۵ تا ۵۵ سالگی آغاز می‌شود. در این زمان تخمدان‌ها به میزان کمتری هورمون‌های زنانه بویژه استروژن ترشح می‌شود و سبب بروز علائم یائسگی می‌شوند.

وی با بیان برخی ازعلائم یائسگی، تصریح کرد: یائسگی با یک سری تغییرات جسمی و روحی همراه است مانند گر گرفتگی، تپش قلب، تعریق، اضطراب و بی‌خوابی که در ابتدای یائسگی شدت بیشتری داشته، ولی با گذشت زمان بهبود می‌یابد.

وی با تاکید بر مشکلات بعد از یائسگی اظهار کرد: خطر ابتلا به پوکی استخوان، بیماری‌های قلبی و عروقی و افسردگی افزایش می‌یابد.

این متخصص زنان با تاکید بر متداول بودن بروز گر گرفتگی در ابتدای دوران یائسگی، افزود: در این هنگام با افزایش میزان جریان خون در مناطقی از بدن مانند سر و گردن حالت گر گرفتگی ایجاد می‌شود که حدود ۳۰ ثانیه تا ۵ دقیقه ادامه خواهد یافت.


خزاعی با بیان اینکه استرس و فشارهای روحی می‌تواند سبب تشدید این مساله شود، گفت: علت اصلی بروز این مشکلات کاهش میزان هورمون زنانه "استروژن" در بدن است. دفعات گر گرفتگی از هر زنی تا زن دیگر متفاوت است که با مصرف برخی از گیاهان مانند سویا و همچنین مکمل‌های حاوی عصاره سویا می‌توان از بروز چنین عوارضی کاست.

این متخصص زنان، افزود: هنگامی که گر گرفتگی و تعریق شبانه پدید می‌آید، خواب شبانه مختل و سبب بیدار شدن فرد از خواب می‌شود و این بر هم خوردن میزان طبیعی خواب باعث می‌شود فرد در طی روز بعد احساس ضعف و خستگی کند.

خزاعی با بیان اینکه از مهم‌ترین مشکلات دوران یائسگی پوکی استخوان است، ‌افزود: عوامل مهم در ایجاد پوکی استخوان، کاهش میزان هورمون استروژن بعد از یائسگی بوده که سبب کاهش جذب کلسیم می‌شود. استفاده از یک رژیم غذایی سالم و متعادل، دوری از شرایط پر استرس، شرکت در فعالیت‌های اجتماعی، معاشرت با دوستان و مهم‌تر از همه ورزش روزانه به حفظ روحیه‌ای شاداب کمک می‌کند.

این متخصص زنان تصریح کرد: به دلیل افزایش نیاز به کلسیم در این دوران، مصرف کافی شیر و لبنیات در رژیم غذایی روزانه توصیه می‌شود. ویتامین دی برای جذب کلسیم ضروری است. این ویتامین از طریق منابع غذایی و همچنین تابش نور خورشید به پوست ساخته می‌شود.

وی خاطر نشان کرد: یائسگی زودرس اختلالی است که در آن تخمک‌گذاری تخمدان‌ها و دوره‌های قاعدگی پیش از سن ۴۰ سالگی به پایان می‌رسد.بازگشت           چاپ چاپ         
 
 
 
  • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز
  • ایران - اهواز - کد پستی : 15794-61357
  • صندوق پستی : 159
  • تلفن : 60-3367543-0611
  • پست الکترونیکی : info@ajums.ac.ir
کلیه حقوق این سایت متعلق به دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز می باشد
Copyright 2014 - Ajums Web Development Group
 

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8